Jdi na obsah Jdi na menu
 


A jedem..

2. 8. 2007

A jedem!

Sluníčko nás již přesvědčilo o tom, že jaro je tady a s tím většinou přichází lákavé myšlenky na plánování a vybírání dovolené. Na tom není zdaleka nic špatného, ale ve většině nejen pejskařských rodin se zároveň rozeznívá otázka „kam s ním“?

Někdo to řeší babičkou, jiný raději pojede na chalupu a má "po starostech", někdo hledá "náhradní rodinu", jiný zkusí psí hotel a někdo se odváží vzít svého "člena rodiny" na dovolenou s sebou kamkoliv. Kočky většinou nebudou z cestování nadšené a budou vám asi vděčnější, když je necháte v poklidu doma a zajistíte jim někoho, kdo za nimi bude docházet. Rybičky, křečka či andulku nechejte doma určitě a psa? To už je horší, tedy jak se to vezme. Otázka je, jaký styl dovolené preferujete a v případě že se dají některé maličkosti pozměnit, můžete klidně cestovat v plném počtu.

Rozhodování
Vzít psa s sebou na dovolenou nemusí být samozřejmě žádný problém. Nemusíte trávit dovolenou jen na chalupě, kam vyrážíte pravidelně o víkendech. Můžete jet do kempu, do hor, ale i k moři. Předem si samozřejmě ověřte, zda nebude pobyt vašeho psa nikomu vadit a bude vám to dovoleno. A v případě, že se přizpůsobíte dané situaci určitě budete spokojeni vy a o vašem čtyřnohém miláčkovi ani nemluvě. Tolik času pohromadě se svým páníčkem! Ovšem to platí u psů, kočky se na cestování tváří trochu jinak. Samozřejmě ne všechny cesty se dají plně přizpůsobit a někdy je potřeba zvolit náhradní řešení, které zajistí vašemu psovi vhodnou péči a nebude pro něj ani pro vás stresující.

Kdo bude hlídat?
Není-li vaše plánovaná dovolená vhodná aby váš pes nebo kočka jeli s vámi, nebo jedete někam, kde zvíře nesmíte vzít, zbývá jediné - zajistit hlídání. Ne každý majitel psa či kočky má možnost zajistit si hlídání ze strany babičky, kamarádů, příbuzných či známých. Není taky jednoduché na sebe vzít nemalou zodpovědnost o péči téměř cizího zvířete. Připouštíme samozřejmě variantu, že pes danou osobu "na hlídání" zná alespoň z pravidelných návštěv či setkání. Ani pro vašeho psa, ani pro sousedy není obvykle dobré, když je požádáte, aby se o něj starali. Požádejte chovatele, veterináře nebo jiné majitele psů, kteří mají podobné nároky jako vy, aby vám doporučili vhodný hotel.
Jedna z možností je zajistit si hlídání za peníze, občas se objevují inzeráty "Pohlídám vašeho psa..." nebo pro mnohé přijatelnější formou, umístění svého miláčka do psího hotelu či školky. Takové hotely nejsou na každém kroku jako ty naše "lidské", ale ať už vám ho někdo doporučí, nebo si jej náhodně vyberete, je vhodné toto zařízení předem a včas navštívit. Osobně byste si měli prohlédnout v jakém prostředí bude váš pejsek po celou dobu vaší nepřítomnosti, pozeptat se na podmínky převzetí, ale také případnou veterinární péči nebo třeba výcvik po dobu pobytu.
Kočka se k cestování staví jinak. Raději dá přednost před dovolenou u moře se svými majiteli, klidnému pobytu doma. Většinou postačí, zajistíte-li jí osobu, která bude udržovat její misky s jídlem a vodou plné a čistou toaletu.


 

Pojedeme všichni
Vzít psa s sebou na dovolenou (nebo i na delší výlet) nemusí být skutečně žádný problém. Stačí v dostatečném předstihu plánovat, zvolit vhodně cíl cesty, způsob dopravy a to vše s ohledem na psa. V případě, že volíte zájezd s cestovní kanceláří, je vhodné již při první kontaktu oznámit, že chcete cestovat se psem. Většina cestovních kanceláří je na tuto možnost připravená a měli by vám poskytnout veškeré možnosti a nabídky na ubytování, zajistí místo při přepravě, případně sdělí celní předpisy a požadavky pro vstup do daného státu. Zajištění nezbytných dokladů a potvrzení je však povinnost vaše.
Zvolíte-li cestu individuální, bez cestovní kanceláře, vaše přípravy zřejmě zaberou trochu více času a vyřizování. Mezi nejdůležitější krok příprav by mělo být zajištění vhodného ubytování. Pokud plánujete zajistit si ubytování až v průběhu cesty, musíte počítat i s tak nepříjemnou možností, že nastanou problémy a nebudou vás chtít s pejskem ubytovat.

Jedeme
Samotná cesta musí být zorganizovaná s ohledem na pohodlí a zdraví vašeho psa či kočky. Nejvíce komfortu, pohodlí, volnosti a bezpochyby i kontaktu s vámi, poskytuje samozřejmě vlastní automobil, v létě nejlépe s klimatizací. Předpoklad je samozřejmě také fakt, že pes nebo kočka jízdu autem snáší klidně a bez stresu.
Autobus nebo vlak jsou vhodné pouze na kratší vzdálenosti a to ještě s možností zajištění venčení. Před takovou cestou je nezbytné mít souhlas přepravce a počítat s negativní reakcí některých spolucestujících.
Na přepravu do vzdálenějších míst je vhodnější letecká přeprava. Při cestě letadlem musíte počítat, že pes bude cestovat ve vyhraněné části zavazadlového prostoru a musí být umístěn ve vhodné přepravce. Existují také společnosti, které se přímo zabývají přepravou zvířat. Většina psů se dobře přizpůsobí letecké přepravě a cestuje ve skvělé kondici. Pokud čeká vašeho psa dlouhá cesta letadlem nebo dokonce lodí, zvláště je-li to první cesta, je dobré ho na přepravní klec předem zvyknout. Pokud to uděláte, nebude se pes, ve chvíli kdy nastane čas cesty, cítit vystrašeně a stresován už jen z pohledu jakéhosi uvěznění a odloučení od páníčka. U koček nebývá umístění v přepravce větší problém, ale cestování zrovna nevyhledává, je pro ni stresující v jakémkoliv dopravním prostředku.

Doklady
Cestování se psem, či kočkou do zahraničí je kapitola sama pro sebe. Různé země mají různé požadavky, ale v každém případě musí mít zvíře platné potvrzení o zdravotním stavu a odpovídajícím očkování. Každopádně je nezbytně nutné v dostatečném předstihu si před cestou do zahraničí včas zajištěny potřebné náležitosti, vyšetření, potvrzení od veterinárního lékaře. Včas si ověřit veterinární předpisy země, do které hodláte cestovat, ale i zemí kterými budete jen projíždět, informace o karanténních opatřeních atd.. Se vstupem do EU se od května spoustu předpisů změnilo  a proto se včas informujte u vašeho veterinárního lékaře.

Rozhodně zvažte všechny fakta, možnosti a nepodceňujte včasné vyřízení nezbytných formalit, aby vaše dovolená byla skutečně časem odpočinku, pohody a veselých zážitků.

                                                zdroj-planeta zvířat

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář