Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když se narodil pes..

2. 8. 2007

Když se narodil PES

Pokud jsou štěňata zdravá a fena má dost mléka, mohou svou porodní váhu zdvojnásobit už během sedmi až deseti dnů. Pokud rostou pomaleji, případně pokud je některé štěně výrazně menší, je třeba ihned začít s přikrmováním: každá ztráta v tomto kritickém období se dá později jen těžko dohánět.

Péče o fenu po porodu

Po skončení porodu pro jistotu zavoláme veterináře, aby prohlédl fenu i štěňata. Především nám půjde o ujištění, že štěňata jsou opravdu všechna, ale veterinář může také pomoci s vypuzením zbytku placenty, aplikovat feně lék na stažení dělohy a poprvé prohlédnout i novorozence.
Kromě této návštěvy bychom měli nechat fenu v klidu, hlavně tehdy, pokud rodila poprvé. Fenka může být nervózní a jednat instinktivně – a proto omezíme další návštěvy na minimum.
Pokud se fena chová výrazně jiným způsobem, než by se dalo za daných okolností předpokládat – je apatická, agresivní nebo přehnaně úzkostlivá, může to být příznakem nenadálé komplikace a je lépe poradit se o tom včas s lékařem. Denně ve stejnou dobu budeme fence měřit teplotu a také kontrolovat struky, zda nejsou zatvrdlé, nezměnily barvu nebo jestli nejsou poškrábané ostrými drápky štěňat. Několik týdnů se fena čistí a tak je výtok po porodu zcela normální. Pokud postupně neslábne a nesvětlá, poradíme se s odborníkem.
V období po porodu venčíme fenu nejlépe na zahradě nebo na klidných místech. Pokud je to možné, vyhneme se prostranstvím, kam chodí ostatní chovatelé se svými psy, protože fenka má v tomto období sníženou imunitu a snáze onemocní.
Chovatel musí mít v zásobě dostatek speciální stravy pro kojící feny a dbát na to, aby měla neustále k dispozici čerstvou vodu.

Péče o štěňata

Štěňata tráví první dny a týdny po porodu spánkem a sáním. Pokud jsou neklidná, nespí a plazí se po bedně, případně se některé straní ostatních, může to znamenat, že fena nemá dostatek mléka a štěňata mají hlad, případně je jim zima nebo naopak horko a nebo mají zdravotní problém. Jejich vyměšování musí fena podporovat olizováním bříšek. Zároveň požírá jejich výkaly, a to až do doby, než začneme štěňata přikrmovat.


 

Přesto je nutné měnit podestýlku v porodní bedně.
Pokud jsou štěňata zdravá a fena má dost mléka, mohou svou porodní váhu zdvojnásobit už během sedmi až deseti dnů. Pokud rostou pomaleji, případně pokud je některé štěně výrazně menší, je třeba ihned začít s přikrmováním: každá ztráta v tomto kritickém období se dá později jen těžko dohánět.
Pro přikrmování existuje speciální náhražkové mléko. Nikdy nepoužíváme mléko kravské, protože by mohlo mít pro štěňata smrtící účinky. Jako první pomoc v nouzi, než koupíme mléko náhražkové, může posloužit roztok hroznového cukru v převařené vodě.
Náhražkové mléko podáváme štěňatům z kojeneckých lahví, pokud však vlastníme trpasličí plemeno (např. čivavu), vhodnější bude injekční stříkačka, samozřejmě bez jehly. Štěňata nekrmíme násilím, aby se jim mléko nedostalo do nosu a do plic. Pokud mléko odmítají, zkusíme jiný tvar dudlíku a nebo zkontrolujeme teplotu mléka.
Pokud má matka dost mléka, stačí přikrmovat jednou denně. Při přikrmování dáváme vyšší dávky těm největším štěňatům, což je paradoxem jen zdánlivým: kvalitnějšího mateřského mléka pak zbyde víc na slabší a méně průbojná štěňata. Štěňata vážíme, abychom měli představu o jejich přírůstcích. Nepřekrmujeme, protože štěňata by nepila od matky a laktace by se mohla předčasně zastavit. Tvorbu mléka u feny podporujeme vhodnou stravou – červeným masem, ale i náhražkovým mlékem pro štěňata nebo vodou s hroznovým cukrem.
Někdy kolem desátého dne věku otvírají štěňata oči, ale neznamená to, že by od této chvíle dokonale viděla. Zrak se bude ještě několik dnů a týdnů vyvíjet.

                                                                           zdroj-planeta zvířat

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář