Jdi na obsah Jdi na menu
 


Než se narodí pes...

2. 8. 2007

Než se narodí PES aneb Co udělat pro plánované rodičovství

Mít zdravou fenu v nejlepších letech znamená i to, že začnete uvažovat o štěňatech. Než začnete shánět vhodného ženicha, dobře uvažte, máte-li tolik odvahy, času, peněz a sil, abyste nejen dobře počali, ale nakonec porodili a odkojili, a stojí-li všechno vynaložené úsilí za výsledný efekt.

Mezi důvody proč mít štěňata nesmí patřit peníze. Rčení bez práce nejsou koláče tady neplatí, protože období od posledního hárání do zjištění březosti, celá březost i doba po porodu přinese sice dostatek práce, ale také značné výdaje, a vy po prodeji posledního štěněte zjistíte, že výsledný finanční efekt je přinejmenším zanedbatelný. Jakýkoliv zdravotní problém feny nebo štěňat přináší další náklady, a prodáte-li nakonec štěně, u kterého se projevila nějaká vada a kupec prokáže, že jste o ní mohli nebo měli vědět, máte o další vydání postaráno. Připravte si proto odpovídající peněžní rezervu.
To, že je fena zdravá a v dobré kondici, znamená nejen to, že zvládne nastávající období březosti a kojení, ale že i ve svém dalším  životě nebude mít zdravotní problémy ani ona, ani její potomci. V zájmu celého plemene bychom měli v poslední fázi rozhodování absolvovat s fenou veterinární vyšetření nejen k vyloučení dědičných chorob, typických pro plemeno, ale i dalších vylučujících vad. Příslušná vyšetření nebývají takzvaně na počkání, protože například vyšetření na vyloučení dysplazie loketního a kyčelního kloubu probíhají v několika krocích – rentgen, zaslání odborné komisi, posouzení příslušnou komisí, posudek…, navíc o každé další rodové chorobě se musí vyjádřit další specialista.

… konají rodiče

Máte-li chovnou fenu, od které chcete mít kvalitní štěňata, musíte se řídit přesně stanovenými kritérii příslušného chovatelského klubu. Povolení k zařazení do chovu obsahuje zhodnocení exteriéru feny, její povahy a zdravotní kondice.
S výběrem psa-otce může poradit tzv. poradce chovu, což bývá jeden z nejzkušenějších chovatelů v klubu. Další vyhledávací možnosti přináší internet nebo třeba inzerce . Výhodou čistokrevných psů je to, že záznamy o případných chorobách a odlišnostech evidují plemenné knihy po několik generací zpětně, takže riziko, že se narodí štěňata s vadami, rapidně klesá.
Pokud je nastávající otec vytipován, je vhodné si jej předem osobně obhlédnout. I v rámci pevně stanovených kritérií pro vzhled psů zůstávají pro každého mezery a skulinky, kde se dá uplatnit osobní vkus, aniž by utrpělo budoucí bodové hodnocení psa na výstavách.
Pokud preferujete konkrétní zbarvení u plemen, kde je povoleno více možností, informujte se předem, jakou barvu můžete očekávat ze spojení vaší feny a vybraného psa. Geny jsou stále předmětem výzkumu, ale ví se, že spojením některých zbarvení můžete získat nejen jedno z těchto dvou, ale třeba i další, z nichž je ovšem třeba jedno jediné předem vyloučeno.
Pokud už padlo rozhodnutí a pes je vybrán, je třeba vyřídit jakousi předsvatební smlouvu. V té se určí cena za připuštění a předem se stanoví kroky při možných komplikacích – fena napoprvé nezabřezne, narodí se málo štěňat nebo štěňata pouze jednoho pohlaví, případně zemřou-li štěňata předčasně.
Pro získání průkazu původu budoucím štěňatům tohoto a příštích vrhů je třeba vymyslet i jakési příjmení, resp. název chovné stanice. Kromě dávky autorské inspirace je to i administrativní úkon, se kterým poradí začínajícím chovatelům v příslušném klubu a který je také potřeba úředně zaregistrovat.

                                                                                        zdroj-planeta zvířat

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář