Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plemenný standard Yorkšírského teriéra

16. 2. 2007

Standard plemene

FCI – standard no. 86/20.01. 1998/GB
Původ: Velká BritánieObrazek
Datum vydání původního platného standardu: 24.6.1987

FCI – standard no. 86/20.01. 1998/GB
Původ: Velká Británie
Datum vydání původního platného standardu: 24.6.1987
Užití: trpasličí teriér
Klasifikace F.C.I.: skupina 3 – teriéři , sekce 4 – trpasličí teriéři , bez pracovní zkoušky

Všeobecný vzhled: Dlouhá srst, chlupy visí zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od nozder ke konci ocasu. Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Všeobecná stavba těla odpovídá energickému tělu, které má vyvážené proporce.

Chování a povaha: Bystrý, inteligentní trpasličí teriér. Temperamentní a vyrovnaný.

Hlava:
Krajina lebeční:
Lebka: Poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující nebo kulatá.

Obličejová krajina:
Nozdry:
Černé
Čenich: Nepříliš dlouhý.
Čelisti/zuby: Dokonalý, pravidelný a plný nůžkový skus, tzn. horní zuby těsně přesahují spodní zuby a sedí v pravém úhlu k čelistem. Zuby jsou dobře umístěné a čelisti jsou souměrné.

Oči: Střední, tmavé, jiskrné, s bystrým inteligentním výrazem a jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.
Uši: Malé, ve tvaru „V“, vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy.
Krk: S patřičným nasazením.

Tělo: Kompaktní.
Záda: Rovná.
Bedra a stydká krajina: Pevná.
Hrudník: Přiměřeně klenutý do tvaru „O“.

Ocas:Nekupírovaný:bohatě osrstěný,tmavší modré barvy než zbytek těla,a to obzvlášť na konci ocasu.Ocas je nesen mírně nad linií hřbetu.Měl by být rovný a jeho délka by měla poskytnout dobře vyvážený vzhled.

 Obecně je obvyklý ocas kupírovaný na střední délku s bohatou srstí, barvy tmavější šedomodré než zbytek těla, obzvlášť na konci ocasu. O něco vyčnívá nad linií zad. V současnosti se již ocas u jedinců s PP nekupíruje,protože v některých státech je to již zakázané!!!!

Končetiny:
Přední nohy: Nohy rovné, hustě porostlé srstí, která má sytě zlatou barvu o několik odstínů světlejší na konečcích než u kořínků a nedosahuje výš než k loketnímu ohbí.
Zaúhlení končetin: V pořádku.
Zadní nohy: Nohy jsou při pohledu ze zadu zcela rovné, trochu prohnuté v kolením ohbí. Hustě porostlé srstí sytě zlaté barvy, která je na konečcích chlupů o několik odstínů světlejší než u kořínků a nedosahuje výš než ke kolenímu ohbí.
Tlapky: Kulaté, drápky černé.
Krok: Energický a uvolněný, přesné pohyby předních a zadních nohou, záda rovná.

Srst:
Chlupy:
Na těle přiměřeně dlouhé, dokonale rovné (ne vlnité), lesklé, s jemnou hedvábnou strukturou, ne jako vlna. Na hlavě jsou dlouhé, sytě zlaté, tmavější po stranách hlavy, u kořínků na uších a na čenichu, kde mají být velmi dlouhé. Barva z hlavy nemá přesahovat na krk, ani se v ní nesmí objevovat žádné černé nebo tmavé chlupy.
Barva: Tmavá ocelová modrá (ne stříbřitě modrá), která se táhne od týla ke kořeni ocasu, nikdy se v ní neobjevují plavé, bronzové nebo tmavé chlupy. Srst hrudníku je bohatá, jasné barvy. Všechny barevné chlupy jsou tmavší u kořínků než uprostřed, ke konečkům se dále zesvětlují

Váha: Do 3,1kg (7 liber)

Vady: Každá odchylka od předchozích bodů se má považovat za chybu a závažnost, s jakou se chápe , má být hodnocena v přímém poměru k jejímu stupni.

Poznámka: Psi mužského pohlaví mají dvě na pohled normální varlata plně sestouplá k šourku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

strava

(Danka, 6. 5. 2007 16:29)

No se stravou by Vám měla být nápomocna chovatelka či chovatel od kterého pejska kupujete.Většinou se dává na první dny krmení,aby štěnátko dostalo to co dostávalo u předchozích majitelů.Pak se postupně může přejít na krmení které podle Vašeho úsudku bude pro štěně nejlepší...volila bych jednoznačně superprémiové granulované krmení určené pro štěňata malých plemen a nebo můžete zůstat u značky kterou krmil chovatel.Přeji hodně radosti s Vaším jistě krásným štěňátkem!!

Přani

(Monika, 6. 5. 2007 15:35)

Dobrý den,měla bychna Vás jednu prosbičku...potřebovala bych poradit,pořizujem si malýho yorkšíra a potřebovali bychom poradit ja na správnou stravu?????Děkuji Svobodová