Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se to chováš??

2. 8. 2007

Jak se to chováš?

Každý z nás má své zlozvyky. A není žádnou novinkou, že stejně jsou na tom i naši mazlíčkové, i když si to možná kdekdo nepřizná nebo neuvědomuje, ale je tomu tak. Zlozvyky jsou často zaměňovány nebo úmyslně maskovány, že zrovna on má takovou povahu .

Proto jsem pro vás  připravila několik nejčastějších příkladů a rad, jak některé neduhy odstranit, případně jim včas předejít, aby vaše soužití bylo plné porozumění a přátelství. Pes, který vás, svého majitele a vůdce smečky neposlouchá a dělá si co chce je přítěží nejen pro vás, ale také pro vaše okolí. Většinou to vsak nebývá chyba psa, ale právě majitele, který psa nezvládá a nevěnuje se dostatečně jeho výchově. Ovlivňovat nežádoucí chování psa musíte s citem. Do půl roku štěněte byste se měli věnovat spíš prevenci nechtěného chování, u štěňat starších přistupujte k postupné nápravě.

Skákání

Pes, když vidí svého pána nebo jemu známé a milé osoby, projevuje svou radost divokým skákáním.Ve skutečnosti pes ve své přirozenosti zdraví svého pána "olíznutím brady", a proto si musí povyskočit. Snaží se dosáhnout na váš obličej a skáče.Musíte si uvědomit, že takovéto skákání znamená pro psa opravdu pouze radostné přivítáni a pozdravení, vyjádření radosti, že vás vidí, a vy mu pozdrav nemůžete odepřít. Musíte mu však zamezit vyskakování na vás i na ostatní, kteří k vám přijdou na návštěvu.

Každému hostovi se to nemusí líbit. Pes nechápe, že člověk, kterého zrovna radostně vítá, má na sobě sváteční oděv a pokud je zvyklý takto zdravit všechny příchozí, nedělá žádné rozdíly. Učte tedy psa již od mládí poslušnosti, to jej naučí disciplíně a sebeovládání.Pokud čekáte návštěvu, i doma, připněte psovi krátké vodítko a když se chystá návštěvu dostatečně přivítat a vyskočit, za vodítko jej stáhněte a vydejte povel "nesmíš". Zároveň nedovolte ani přátelům, aby nechali vašeho psa na sebe vyskakovat se slovy "mně to nevadí". Pokud se s ním chtějí přivítat, požádejte je, aby se pro přivítání k němu sehnuli. To vše ale platí také pro vás, aby vy jste tento uvítací pozdrav respektovali a vy musíte udělat ten první krok, že jej naučíte vítat se s vámi v klidu.


 

Pokud jste toto v mládí zanedbali a z malého skákacího štěněte vyrostlo větší tele, které vás povalí na zem, musíte sjednat nápravu. Jak už bylo řečeno, naučte nejprve psa, že při přivítání nesmí skákat na vás. Pokud k vám přichází návštěva, dejte psovi povel "sedni". Pokud neposlechne a skáče dál, rázně ho stáhněte vodítkem dolů a vydejte povel "nesmíš" a následně "sedni". Když pes poslechne, nezapomeňte jej pochválit. A až ve chvíli kdy s uklidní, dovolte návštěvě, aby se se psem uvítala tak, že se k němu skloní a pohladí jej. Vše opakujte podle potřeby, pes nakonec pochopí, pokud bude skákat, žádného přivítání a pohlazení se nedočká.

Návštěvy

Uvítání máme za sebou, ale pes si dále vynucuje pozornost každí vaší návštěvy.Pes je zvíře společenské a je rád středem pozornosti. Vaši hosté neumějí odepřít pohlazení a podrbáni a tak se toho snaží co nejvíce využít.Již od štěněte přivykejte že pokud máte v bytě hosty, musí vám ležet klidně u nohou. Pokud pes hosty neodbytně obtěžuje, nesmějte se tomu a navykněte psa po tuto dobu na pobyt v kleci. ohrádce či na svém místě.

V případě, že i toto psa nenaučité již v mládí, nacvičujte s nim v bytě cviky poslušnosti. Pozvěte si známého na návštěvu, a cviky provádějte přímo v jeho přítomnosti. Dovolte psovi přátele přivítat a krátce si pohrát, ale pak jej odvolejte a dejte mu povel "lehni". Psovi můžete dát žvýkati pamlsek nebo hračku, a můžete ho přitom mít na vodítku, aby neměl možnost se vzdálit. Naučte také psa, aby na povel odešel na své místo a tam zůstal. Za každý správně provedený úkon jej nezapomeňte chválit. A pokud hosty přestane obtěžovat, můžete jej nechat pohybovat volně.

Pelíšek

Pes, ač má sebelepší a ten nejpohodlnější pelíšek, nejraději stejně leží na gauči, v křesle a v posteli. Každý pes má rád pohodlí a rád spí na měkkém pelíšku, o tom není pochyb. Rád také lehává tam, kde cítí pach svého pána a rád si vybírá vyvýšená místa, aby měl přehled co se děje v místnosti, přičemž se cítí bezpečně, protože má krytá záda.Pokud nechcete, aby váš pes pravidelně lehával na gauči nebo v posteli, nesmíte jej tam pustit ani jako malé roztomilé štěněčí klubíčko. Pokud jen jednou psovi dovolíte spát v posteli, nebude již nikdy chápat, proč ho z ní podruhé vyhazujete. Je jen na vás (z hygienického hlediska), jestli dovolíte psovi spát ve vaší posteli, většina majitelů se tomu neubrání. Jedna 2 možností je psovi vyhradit v bytě jedno jediné křeslo, kde mu dovolíte lehávat. Ale pokud opravdu nechcete, aby pes odpočíval jak ve vaší posteli, tak na gauči či křesle, poskytněte mu takový pelíšek, který pro něj bude pohodlný a který bude mít oporu za zády. A nikdy nepřipusťte žádné výjimky.


 

Pokud jste povolili a nyní se snažíte pejska odnaučit co jste mu občas dopřáli, bude to pro něj těžší pochopit. Náprava tohoto zlozvyku vyžaduje velkou trpělivost a laskavost. Vytvořte mu pohodlný pelíšek na místě, kde jste nejčastěji. Pokud máte velký dům, klidně mu takové místečko vytvořte rovnou na několika místech, protože většina psů pobývá rádo právě tam, kde je jeho pán. Když pes vyskočí na křeslo, dejte mu pokyn "dolů" a "místo", přičemž ho k jeho pelíšku odveďte a ukažte mu kam si má lehnout. Pes se pravděpodobně pokusí na křeslo vyskočit znovu, takže cvičení opakujte do doby, než si zvykne odpočívat ve svém pelíšku. Pokud přijme tento fakt a vy jej najdete jeho pelíšku. nezapomeňte ho pochválit a odměnit.

Štékání

Pes štěká vždy, když na sebe chce upoutat pozornost nebo upozorňuje na příchod cizí osoby, ale když štěkat nepřestává?Příčiny štěkání mohou být různé. Někdy chce na sebe jen upoutat pozornost, protože vy se zrovna věnujete úplně něčemu jinému než on by si přál, jindy se může cítit ohrožen a štěká ze strachu, nebo upozorňuje na to, že se ve vašem okolí objevila jemu neznámá osoba.

Štěkání nesmíte psa nikdy odvykat, ani mu dávat najevo, že je jeho projev nežádoucí. Nemusel by se pak ozvat ani v případe, kdy to bude namístě. Je ale potřeba zabránit štěkání, které není ničím motivováno. V případě, že pes štěká jen proto, aby na sebe upozornil a upoutal pozornost, musíte se mu věnovat jak při výcviku poslušnosti, tak při hře. Pokud štěká nadmíru, dejte mu povel "nesmíš" nebo "dost" a následně povel "lehni". Lépe, když mu dáte vodítko a při vydávání povelu jím škubnete.


V případě, že jste toto pejska nenaučili jako štěně, stejným způsobem můžete postupovat i u starších psů. Nechejte psovi krátké vodítko a když začne bezdůvodně štěkat nebo štěká-li příliš dlouho a se štěkáním nepřestává, Škubněte za něj a vydejte povely. Opakujte vždy podle potřeby a za správně provedený úkon psa pochvalte. Jistě se také naučíte rozeznat tón štěkání a budete vědět, jestli má pes nějaký důvod štěkat, nebo si jen něco vynucuje.


 

Sám doma

Po vašem odchodu z bytu pes neustále naříká, štěká, vyje, škrábe na dveře, demoluje vybavení bytu nebo vás obdaří několika loužičkamiPes je společenské zvíře a potřebuje rodinu, která mu nahrazuje jeho smečku. Jeho naříkání a štěkání znamená, že se vás pokouší přivolat domů a věci kolem sebe kouše z nervozity nebo nudy. Když je sám, necítí se dobře a nebo se nudí.

Zvykněte štěně odmalička přebývat v bytě v ohrádce. Nejlepší je tam vašeho pejska umístit v době kdy chce odpočívat, jak přes den, tak v noci. Pokud se štěňátko probudí a začne kňourat, nesmíte se hned hnát a vytahovat jej z místa, na to si velmi rychle zvykne. Musíte jej z ohrádky vypouštět, když nekňourá. Vždy ho také musíte náležitě pochválit za to, jak bylo hodné. Po čase se naučí být v tomto zařízení v klidu a nebude proti tomu nikterak protestovat. Ovšem nikdy pejska nezavírejte do ohrádky za trest, je to jeho domeček, v němž se má cítit dobře, ne vězení!

Pokud je již pejsek vetší, vyhraďte mu místo, nejlépe v pokoji, kde se zdržujete nejčastěji a postavte ohrádku sem. Vytvořte mu v ní příjemný pelíšek, ve kterém se bude cítit bezpečně a dejte mu dovnitř jeho hračky a misku s vodou. Psa do této ohrádky dejte nejprve na krátkou dobu, kterou postupně prodlužujte. Zpočátku buďte v místnosti, pokud je pes v ohrádce zavřený. Pak začněte s výcvikem poslušnosti. S připnutým vodítkem v ohrádce nacvičujte povel "zůstaň" tak, aby byl pes schopen zůstat na místě alespoň 20 minut. Později zadejte povel "zůstaň", sundejte vodítko a odejděte z místnosti. Pokud začne kňučet, vraťte se, a použijte povel "dost". V případě, že pes nereaguje, použijte mírného tělesného trestu, jako třeba uchopení za zátylek a zatřesení. Až pes vydrží po vašem odchodu z místnosti 5 minut v klidu, vraťte se, pochvalte jej a odměňte pohlazením a pamlskem. Dobu vaší nepřítomnosti stále prodlužujte a pokud je pes v klidu, opusťte byt. Za chvíli se potichu vraťte a poslouchejte, zda pes nezačal vyvádět. Pokud štěká a kňučí, ihned ho vyhubujte, pokud je však v klidu, nechtě jej o samotě ještě další dobu a nezapomeňte chválit.


 

Žebrání


Pes vždy, když si vezmete něco k jídlu, sedí před vámi, upřeně na vás hledí, škrábe, slintá, kňourá, štěká...Psi, ač mají plnou misku svých skvělých granulek či masíčka, stejně jim přijde mnohdy lepší právě to co jíte vy. Pravděpodobně je to přežitek z dob dávno minulých, kdy psi žili volně v přírodě a živili se zbytky z lidských obydlí. Potloukali se okolo a čekali, co na ně zbude.Musíte štěně naučit dodržovat krmný režim. Nakrmte jej chvíli předtím, než zasednete k jídlu vy.

V průběhu stolování není nutné, aby jste psa zavírali v jiné místnosti, stačí jej naučit, aby při jídle ležel bokem nebo pod stolem, ale nikdy mu nedávejte vaše jídlo od stolu. Je to podobné jako s tím pelíškem, povolíte jen jednou a jen těžko budete příště vysvětlovat, proč to dnes nejde. Pokud mu chcete zpestřit jídelníček, dejte mu trochu do jeho misky, ale až ve chvíli, kdy jste po jídle vy, tak předložíte mu to jen jako "dobrotu" po jeho krmení. Pes brzy pochopí, že pokud bude ukázněný, vždycky na něj něco zbude.

Jestliže jste neodolali smutným štěněčím očím a teď by vám váš miláček div nezbaští celou večeři, musíte včas začít s výchovou. Pokuste se jej nakrmit předtím, než budete jíst vy. Klidně předstírejte, že zasedáte ke stolu, a pokud pes začne žebrat, odkažte jej povelem na jeho místo a zadejte povel "lehni". Nácvik provádějte jen tehdy, pokud se pes právě nechystá na své jídlo. Cvičení můžete opakovat několikrát za den, a pokud pes správně vykoná co chcete, chvalte jej.

                                                                           zdroj-planeta zvířat

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář