Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč čistokrevný pes

17. 10. 2007
Proč čistokrevný pes                                              Pokud se chovatel rozhodne pro čistokrevného psa, má maximální záruku toho, že jeho pes bude vypadat podle daných očekávání – za předpokladu, že se o něho bude odpovídajícím způsobem starat. S povahou psa je to složitější, protože tu formují i mnohé další vlivy, z nichž některé proběhly už v prvních dnech a týdnech života štěněte. O povaze jednotlivých plemen jako celku kolují různé mýty – svéhlavý jezevčík, zarputilý buldok -, takže před tím, než se chovatel definitivně rozhodne pro konkrétní plemeno, měl by nastudovat odbornou literaturu a případně se informovat v příslušném klubu chovatelů, aby se předešlo nedorozuměním. Skutečně zodpovědní chovatelé se nejprve stanou členy takového spolku, nabírají informace od ostatních členů, odebírají klubový časopis, účastní se výstav a soutěží. Své štěně si mohou vybrat ještě dlouho před tím, než dojde ke spojení příslušného psa a feny - zatím na základě předpokladů, které zakládají vlastnosti obou budoucích rodičů. Výběr čistokrevného psa tedy není založen na náhodě, a koneckonců, s novým psím členem rodiny je třeba počítat na deset i více let dopředu.

Důvody, pro které si chovatel vybírá čistokrevného psa, mohou být od zmíněných záruk na exteriér, povahu a pracovní schopnosti zvířete, přes touhu stát se chovatelem, nebo dokonce s ambicemi na získání titulů na výstavách. Vynikajícím pracovním psem se může stát klidně i jedinec s drobnou vadou na kráse, pokud ovšem bude pocházet z pracovní linie, na rozdíl od psa stejného plemene, který má mezi svými předky "jen" šampióny krásy.

Někteří chovatelé vybírají plemena málo běžná a pak je třeba připravit se na větší časový odstup od rozhodnutí koupit ke skutečnému pořízení. Náročnější bude najít toho pravého chovatele, počkat, až bude fena připuštěna, až se štěňata narodí – a pak se může stát, že z celého vrhu nebude žádné štěňátko splňovat nároky budoucího majitele, ať už co do kvality štěněte, jeho barvy nebo pohlaví. Pokud bude štěně třeba dovézt ze zahraničí, stane se pořízení psa ještě zdlouhavější záležitostí. Jistější je požádat o spolupráci svaz chovatelů, v případě vzácně se vyskytujících plemen pak svaz některého příbuzného plemene, kde se vždy najde někdo, kdo má zkušenosti s dovozem psů právě z konkrétní země.
Suma vynaložená za čistokrevného psa vzácného plemene nemusí být paradoxně vyšší než u módních a hojně se vyskytujících plemen. V ceně se totiž může odrazit i zohlednění toho, že další chov bude náročnější i z hlediska rozmístění budoucích štěňat, přinese vyšší nároky na veterinární péči ap.

Plemena psů jsou kulturním dědictvím a měla by být zachována stejně jako umělecká díla. Cílem každého chovatele čistokrevných psů by proto mělo být zachování plemene a chov tělesně i psychicky zdravých jedinců. Jen tak budou mít čistokrevní psi budoucnost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář