Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aby štěně doma nečůralo..

2. 8. 2007

Aby štěně doma nečůralo...


Když si člověk koupí první štěně, touží jen po tom, aby většinu času štěně trávilo po jeho boku. Jedním, a to hlavním problémem je, naučit pejska konat potřebu venku a ne v obýváku či dokonce v naší posteli. Hlavní otázkou je, jak ho to naučit. Nic netušícímu novopečenému majiteli štěňátka nezbývá nic jiného, než se vyptávat okolí, bádat v odborné literatuře či zkoušet různé metody výchovy o čistotě. Avšak než ho to naučíte, tak máte stoprocentní záruku, že hadr na podlahu se stane vaším každodenním pomocníkem.

Existuje mnoho způsobů jak naučit štěně, aby nám nedělalo loužičky na koberec. Například známe metody jako jsou vytahání štěněte za kůži na krku či namáčení čumáku do výkalů, ale tyto trochu ""drastické"" způsoby mohou vést k opačnému výsledku a štěně se bude bát, kdykoliv bude chtít udělat potřebu. V takovém případě si štěně bude vybírat ""temné zákoutí"" v bytě, kde svou potřebu vykoná, aby ho ""tyran"" páníček neviděl. Také ho v žádném případě netrestejte, když přijdete domů z práce či nákupu a najdete na podlaze loužičku. Štěně Vás začne vítat a vy na něj hned spustíte smršť nadávek, výhružek nebo ho fyzicky potrestáte. Štěně pak bude mít dojem, že ho trestáte za to, že Vás vítá. Vhodnější a zároveň asi nejrozšířenější metodou je naučit štěně čůrat na noviny. Je vhodná pro ty chovatele, kteří nemohou se svým miláčkem trávit 24 hodin denně. Také budete muset posléze štěněti vysvětlit, že si musí odvyknout ""venčit se na noviny"", ale že potřeba se vykonává venku. Ale na druhou stranu nikdo neví co se stane, když noviny odstraníte.


 

Rozhodnete-li se pro ""novinovou metodu"" musíte myslet na to, že na tomto místě, budou noviny rozloženy po dobu několika týdnů a neměly by nikomu překážet.Dnes jsou na trhu i čůrací dečky,ale stejně poslouží i přebalovací podložky pro novorozence nebo podložky pro nemohoucí používané v nemocnicích a k dostání v lékárnách či zdravotnických potřebách. Místo zvolte tak, aby štěně mělo na tento ""záchod"" neomezený přístup a aby bylo umístěno tam, kde se štěně nejvíce vyskytuje. Také se říká, že když noviny umístíte blízko vchodových dveří, štěně si poté rychleji zvykne chodit vykonávat potřebu ven. Je také nutné dbát na velikost plochy rozložených novin. Velikost plochy by měla odpovídat velikosti štěněte. Přinejmenším by se štěně mělo otočit dokola aniž by tlapkou stouplo mimo vyhrazenou plochu ""venčení"". Pokud jste si zvolili vhodné místo ""toalety"" pro svého mazlíka, je dalším řešením dát pod noviny igelit, tím zajistíte, že výkaly neprosáknou až na podlahu nebo se nevsáknou do koberce.

Takže Vaším prvním krokem jak naučit štěně venčit se na určité místo kde jsou rozprostřené noviny či dečka. Ale tím to nekončí. Druhým a velmi důležitým krokem je neustále štěně sledovat a včas vystihnout moment, kdy štěně změní chování před vykonáváním potřeby a v tomto momentě je nutno ""zakročit"" a štěně odnést na přichystané noviny nebo na trávník pokud bydlíte v rodinném domě. Avšak musíte jednat se štěnětem opatrně a nevystrašit ho svým chováním. Pokud vystihnete tento moment a štěně se vyčůrá na noviny či v jejich blízkosti, neváhejte a okamžitě štěně pochvalte, pohlaďte, podrbejte nebo mu dejte nějaký pamlsek. Pokud se Vám to hned napoprvé nepovede a nevystihnete moment před ""vyprázdněním"", v žádném případě štěně netrestejte. Když se Vám toto přihodí, nejlépe uděláte, když loužičku vytřete hadrem a ten potom dáte na noviny. Ty potom nasáknou pach moči z hadru, který po chvilce odstraníte. Místo, kde jste loužičku vytřeli, je nejlepší vydesinfikovat, aby na tomto místě nezbylo ani památky po pachu moči. Tento proces opakuje dokola a dokola, dokud si štěně nezvykne chodit na noviny samo. V případě, když zastihnete štěně již při vyprazdňování mimo noviny, nebude od věci ho v tomto procesu vyrušit a odnést ho na noviny, aby své ""dílo"" dokonalo zde. Poté nesmíte opomenout již jednou zmíněnou pochvalu. Pochvalte ho ať potřebu udělá s Vaší, nebo bez Vaší pomoci. Toto je řešení jak štěněti vysvětlit, že je správné, je-li v bytě, vyprázdnit se na noviny.

Druhou metodou může být okamžitý ""transport"" na trávník před dům. Jestli bydlíte ve třetím patře panelového domu bez výtahu, tak tato metoda bude pro Vás asi fyzicky náročná. Nasazováním obojku či vodítka se nezatěžujte, prostě štěně popadněte a co nejrychleji ven. To se poté velice rychle naučí, že potřeba se vykonává na trávníku před domem a ne na koberec. Opět je samozřejmé, že štěně budete po vykonání potřeby na trávník chlácholit a laskat. I když při pohledu na člověka, který se sklání nad malým štěnětem, mává při tom rukama a vypráví zírajícímu štěněti: ""jak je šikovné, že udělalo tak hezký bobeček"", se asi každý zarazí a poklepe si na čelo, ale štěněti tato pochvala velice prospěje při ""výuce"" venčení.


 

Novopečený majitel štěněte si musí uvědomit, že prví dny s novým ""chlupatým přírůstkem"" budou ""pernější"" než obvykle. Čím častěji budete se štěnětem chodit ven, tím rychleji si na tento proces zvykne. Ze začátku je nejlepší opakovat venčení čtyřikrát až pětkrát za den, to samé platí i v noci. Venčení provádějte ihned poté co se štěně probudí nebo když se nají či napije.

Co se týče trestu, musíte být velice trpěliví. Pár prvních loužiček musíte hodit za hlavu a štěně v žádném případě netrestat. Další důležitou věcí je to, aby někdo z členů rodiny štěněti věnoval co nejvíce času. Pokud toto řešení nebude možné, počítejte s loužemi a hromádkami i několik týdnů či měsíců. Pokud mu nejste schopni zajistit nepřetržitý ""dozor"", tak nastává další problém, jak štěněti vysvětlit, že se doma nevenčí, ani když je doma samo.

Při první návštěvě veterináře jste informováni, že se nemáte se štěnětem po dobu několika týdnů příliš pohybovat venku, protože je možná nákaza Paravirózou. Neznamená to, že byste sním nechodili ven vůbec, ale je to myšleno tak, že nejlépe uděláte, když štěně vezmete doma do náruče a odnesete ho na určité místo, o kterém si myslíte, že není příliš navštěvováno jinými psy. Tam ho postavíte, ono vykoná potřebu, vy ho pochválíte a odnesete ho zase v náruči domů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Baylisek

(katkak, 27. 3. 2017 15:09)

Máme doma štěnåtko a zatim čurá hlavně doma a na dvoře.Venku se nevyčurá ani náhodou. Beru sebo u podložku na čurani ale asi to chce vic času.

Yoksir teriér fenka

(Renata, 21. 10. 2016 18:30)

Máme také doma 3.5 měs. Štěně a nemůžeme jí naučit venku dělat potřebu přijdeme a udělá ji doma vůbec Di nevíme rady

Jinde samé bláboly :(

(Lola, 2. 7. 2016 10:48)

V praxi je to masakr no! A to hlavně pro prvomajitele štěňátka. Mně krom tohohle článku pomohl hlavně http://psiusmev.cz/?search=z%C3%A1chod Celkem mě překvapuje, jak jinde píšou obecné kecy, které jsou ale v praxi k ničemu :-D

ČŮRÁNÍ :(

(Veronika, 14. 2. 2016 15:16)

Dobrý den máme doma dvouměsíční štěně.Když příjdu domů jsou všude loužičky a hovínka venku čurat nechcejen doma nám čurá,a to i přede mnou!!!!Pomozte mi prosím.

Nechce nam papat

(MArtin, 21. 5. 2015 8:31)

Dobry den mame tri mesicni stene yorka a nechce nam nak extra papat uz si nevime rady a kdyz neco spapa tak jeto opravdu malinko prosim napiste na mail Hruza.Mladsi@seznam.cz

super

(Veronika, 25. 7. 2014 23:07)

super:) jsem na materske a syn dostal,,Bibi,, nadherna steneci slecna..ucimeji do pelisku a presne jak radite,chodime ven pred barak na ,,potrebu,, a muzu rict,ze pokazde moc chvalime jak je sikovna,ikdyz ji to parkrat ujelo doma,ale to jenze jsem ji nestihla vynest na travu :) vynadano nedostala,jen sem to vycistila..tak se chci zeptat,jak docilit toho aby si umela rict sama a pak jak docilit aby vydrzela az nastoupim do prace? dekuji:)

curani

(romana, 31. 7. 2012 20:38)

Dobrý den chtěla by jsem poradit jak mám odnaučit ho curat doma chodim snim ven za den tak osm krát a nevyčurá se a jak přijdem domu tak hned čura,asi jsem to uděla tím ze hned jsem ji trestala moc namáčela jsem ji čumak do čuranek a pak jsem ji placla novinama a ted se bojí čurat díky moc za odpověd.

curani

(romana, 31. 7. 2012 20:38)

Dobrý den chtěla by jsem poradit jak mám odnaučit ho curat doma chodim snim ven za den tak osm krát a nevyčurá se a jak přijdem domu tak hned čura,asi jsem to uděla tím ze hned jsem ji trestala moc namáčela jsem ji čumak do čuranek a pak jsem ji placla novinama a ted se bojí čurat díky moc za odpověd.

čůrání

(Alena, 13. 10. 2011 11:48)

Dobrý den,máme 5ti měsíčního mazlíčka a ten když odjedem a máme všude zavřené dveře tak neudělá loužičku ani bobek,ale jakmile zapomenem zavřít třeba do pokoje tak toho hned využije.mrzí mě to jelikož v dětskym pokojíku máme koberec.Tak Vás prosím o radu jak ho to odnaučit.děkuji moc

čůrání v bytě

(Iveta, 22. 5. 2008 15:06)

Zdravím,
máme doma jorkšírského puberťáka - je mu 9 měsíců a máme opět problém s čůráním v bytě. Píšu záměrně opět, protože nám hooodně dlouho trvalo, než doma úplně přestal, asi tak 2 měsíce něměl žádnou nehodu a teď najednou opět začal. Přijdu domů z práce a doma je označkováno. Už si vůbec nevím rady. Nechápu, proč to zase začal dělat. Dokonce to udělá i přímo přede mnou!!! Může mi někdo poradit, co tím?? (mnohokrát jsem slyšela, že jorkšíři se to učí obzvlášť dlouho a také že v té pubertě "blbnou". Moc prosím o radu. Podotýkám, že ho fyzicky netrestáme!!! Maximálně ho vezmeme za kůži na krku a přitiskneme k zemi a pak ho dáme na chvíli za dveře. Nevím, jestli to pomáhá.... Děkuji mockrát za jakoukoli radu.

A jejda!

(Anet, 30. 9. 2007 9:08)

My máme 2měsíční štěňátko, ale to odmítá čůrat na noviny! Máme po celém domě noviny, ale ono si vždy najde nějaké to místo bez novin!!!!!

stene

(dawid, 28. 9. 2007 14:53)

17.listopadu si jedu s pritelkyni pro nase nove ctyrnohe detatko a jsem rad ze jsem si mohl tady u vas precist par dobrych rad

Bonny

(Zdenek, 18. 8. 2007 20:55)

Ve čtvrtek jsme si s přítelkyní pořídily pejska.Narodil se 7.7.2007,tedy dnes oslavil 6týdnů.Ale musim ho moc pochváli,protože od prvního dne nám chodí čůrat na plýnku.Zatim se rozkoukáva,ale je moc hodný a hravý

děkuji

(Daniela, 9. 8. 2007 10:41)

Moc děkuji chybka se vždy nějaká vloudí jdu to napravit:-))

čůrání

(Daniela, 9. 8. 2007 8:37)

Dobrý den, jen chci upozornit, že máte na začátku dvakrát jeden odstavec, který začíná: Když si člověk koupí 1. stěně a končí : Jak ho to naučit.
Jinak hezký článek, nashle.